Інформація для громадян

Запитуєте - відповідаємо!

Запитуєте - відповідаємо!
До Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) звернувся громадянин Н. з приводу надання роз’яснень щодо оформлення спадщини під час воєнного стану (інформація станом на 01.06.2022 р.)
 
Відповідь. Відповідно до вимог  статей  1269 та 1270 Цивільного кодексу України для прийняття спадщини  встановлюється строк у шість місяців, який починається  з часу відкриття спадщини, тобто з  дня смерті  спадкодавця. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Спадкоємець, який бажає  прийняти спадщину, але на час  відкриття спадщини не проживав  постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
 
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» на час воєнного стану перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється. Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення строку для прийняття спадщини.
 
Відповідно до ст. 1261 Цивільного кодексу у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
 
У відповідності до п.2 глави 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 №296/5 спадкова  справа  заводиться  нотаріусом  за місцем  відкриття  спадщини  на  підставі поданої (або такої, що надійшла поштою) першою  заяви про прийняття спадщини, про відмову від прийняття спадщини. Згідно п.1.12. глави 10 розділу ІІ Порядку місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця відповідно до статті 29 Цивільного кодексу України.
 
Відповідно до п.4 глави 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України при  видачі свідоцтва  про право на спадщину за законом нотаріус перевіряє наявність підстав для закликання до спадкування за законом осіб, які подали заяви про видачу  свідоцтва. При видачі свідоцтва про право на спадщину нотаріус обов’язково перевіряє: факт смерті спадкодавця, час і місце відкриття спадщини, наявність підстав для закликання до спадкоємства, якщо має місце спадкування за законом, прийняття спадкоємцем спадщини у встановлений законом спосіб, склад спадкового майна, на яке видається свідоцтво про право на спадщину. На підтвердження цих обставин від спадкоємців витребовуються документи, які підтверджують вказані факти.
 
Статтею  1297 Цивільного кодексу України встановлено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно,  зобов’язаний  звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.  Разом з тим,  строків щодо оформлення спадщини законодавством не встановлено.