Інформація для громадян

Запитуєте - відповідаємо!

Запитуєте - відповідаємо!

До Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції   (м. Хмельницький) звернувся громадянин з питанням – в якому розмірі здійснюються відрахування підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, фізичними особами – підприємцями із заробітної плати, пенсії, стипендії та інших доходів боржника на підставі відповідної постанови державного виконавця. Чи змінюється розмір відрахувань на період воєнного стану в Україні? (інформація станом на 22.06.2022р.).

Відповідь.  Відповідно до частини першої статті 69 Закону України «Про виконавче провадження» підприємства, установи, організації, фізичні особи, фізичні особи – підприємці здійснюють відрахування із заробітної плати, пенсії, стипендії та інших доходів боржника і перераховують кошти на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби, рахунок приватного виконавця у строк, встановлений для здійснення зазначених виплат боржнику, а в разі якщо такий строк не встановлено, - до десятого числа місяця, наступного за місяцем, за який здійснюється стягнення. 

Такі підприємства, установи, організації, фізичні особи, фізичні особи – підприємці щомісяця надсилають виконавцю звіт про здійснені відрахування та виплати за формою, встановленою Міністерством юстиції України.

Статтею 70 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що із заробітної плати боржника може бути утримано за виконавчими документами до погашення у повному обсязі заборгованості: - у разі стягнення аліментів, відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю особи, у зв’язку із втратою годувальника, майнової та/або моральної шкоди, завданої кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням, - 50 відсотків; - за іншими видами стягнень, якщо інше не передбачено законом, - 20 відсотків. 

З пенсії може бути відраховано не більш як 50 відсотків її розміру на утримання членів сім’ї (аліменти), на відшкодування збитків від розкрадання майна підприємств, установ і організацій, на відшкодування пенсіонером шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, а також у зв’язку із смертю потерпілого, на повернення переплачених сум заробітної плати в передбачених законом випадках. 

За іншими видами стягнень може бути відраховано не більш як 20 відсотків пенсії. 

Загальний розмір усіх відрахувань під час кожної виплати заробітної плати та інших доходів боржника не може перевищувати 50 відсотків заробітної плати, що має бути виплачена працівнику, у тому числі у разі відрахування за кількома виконавчими документами. Це обмеження не поширюється на відрахування із заробітної плати у разі відбування боржником покарання у виді виправних робіт і стягнення аліментів на неповнолітніх дітей. У таких випадках розмір відрахувань із заробітної плати не може перевищувати 70 відсотків. 

Також визначено, що розмір відрахувань із заробітної плати, пенсії, стипендії та інших доходів боржника вираховується із суми, що залишається після утримання податків, зборів та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. 

У зв’язку із військовою агресією Російської Федерації проти України, Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні введено воєнний стан, який продовжено до 23 серпня 2022 року. 

На період введення воєнного стану в Україні запроваджено певні обмеження щодо звернення стягнення на доходи боржників. Зокрема, Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про виконавче провадження», який набрав чинності 26 березня 2022 року, встановлено, що припиняється звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інший дохід боржника (крім рішень про стягнення аліментів та рішень, боржниками за якими є громадяни Російської Федерації). 

Отже, розмір відрахувань на період воєнного стану в Україні не змінюється, однак встановлюється вищевказане обмеження щодо звернення стягнення на доходи боржників по певних категоріях виконавчих документів.