Інформація для громадян

Запитуєте - відповідаємо!

Запитуєте - відповідаємо!
До Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) звернулась громадянка М. стосовно оформлення розірвання шлюбу за взаємною згодою (інформація станом на 09.11.2022 р.)
 
Відповідь. Якщо між чоловіком і дружиною досягнуто згоду розлучитися за взаємною згодою, вони можуть звернутися із заявою на розлучення за взаємною згодою до органів державної реєстрації актів  цивільного стану або до судових органів.
 
Те, до якого органу вони подаватимуть цю заяву, залежатиме тільки від одного чинника: чи є в цій родині неповнолітні діти. Якщо подружжя є батьками неповнолітніх дітей, то розлучитися добровільно вони зможуть тільки через суд. Якщо йдеться про родину, яка ще не має дітей  або в якій діти вже досягли повноліття, то за наявності взаємної згоди на розірвання шлюбу, таке подружжя може звернутися зі спільною заявою до будь-якого відділу державної реєстрації актів цивільного стану. 
           
Процедура розірвання шлюбу за взаємною згодою:
Терміни розірвання шлюбу за взаємною згодою чітко визначені законодавством. Розлучення за взаємною згодою можна оформити за один місяць. Якщо говорити про розлучення за спільною згодою пари без дітей, то місячний термін починається з тієї дати, коли було зафіксовано спільне звернення подружжя із заявою до відділу державної реєстрації актів цивільного стану. Обидва з подружжя, або будь-хто з них, змінить своє рішення та передумає розлучатися, заяву можна відкликати до закінчення місячного терміну, про який ми говорили вище.
   
Відповідно до Правил державної реєстрації актів цивільного стану України від 18.10.2000 року заяву про розірвання шлюбу  за взаємною згодою до будь-якого відділу державної реєстрації актів цивільного стану. 
 
Строк розірвання шлюбу:
У разі розірвання шлюбу без рішення суду, орган державної реєстрації актів цивільного стану складає актовий запис про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання заяви про розірвання шлюбу подружжя, яке немає дітей, якщо вона не була відкликана.
 
Якщо подружжя  через поважну причину не може з’явитися до орану державної реєстрації актів цивільного стану для державної реєстрації розірвання шлюбу в установлений для них день, строк такої реєстрації на письмове прохання подружжя може бути перенесений на інший день. При цьому строк перенесення державної реєстрації не може перевищувати одного року з дня подачі заяви. 
     
Якщо один із подружжя через поважну причину не може особисто подати заяву, то її, нотаріально засвідчену або прирівняну до неї, від його імені може подати другий з подружжя. Строк розгляду такої заяви - 1 місяць (ст. 106 Сімейного кодексу).
       
Які документи потрібні для розірвання шлюбу за взаємною згодою:
До відділу державної реєстрації актів цивільного стану подаються такі документи необхідно подати:
· заповнену за встановленою Мін’юстом України формою заяву, підписану обома з подружжя;
· оригінал квитанції, яка підтверджує сплату держмита;
· оригінал свідоцтва про шлюб.