Інформація для громадян

Запитуєте - відповідаємо!

Запитуєте - відповідаємо!
    До відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Вінницькій області Управління державної реєстрації Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) звернувся громадянин з питанням  "Підкажіть чи можливо змінити по батькові ? " (інформація станом на 10.02.2021 р.)
 
    Відповідь.  03.11.2020 прийнято Закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо права фізичної особи на зміну по батькові”, що набрав чинності 01.01.2021,  який доповнює статті 295 Цивільного кодексу України та статті 149 Сімейного кодексу України положеннями, які дозволяють фізичній особі змінювати не лише своє прізвище та (або) ім‘я, а й по батькові.
 
Згідно з частини 1 статті 16 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація зміни імені (прізвища, власного імені, по батькові) проводиться лише стосовно громадян України. 
 
 Згідно частин 1-2 статті 295 Цивільного кодексу України: 
- Фізична особа, яка досягла 16 років, має право на власний розсуд змінити своє прізвище та (або) власне ім’я, та (або) по батькові.
-  Фізична особа, яка досягла 14 років, має право змінити своє прізвище та (або) власне ім’я, та (або) по батькові за згодою батьків.
- У разі якщо над фізичною особою, яка досягла 14 років, встановлено піклування, зміна прізвища та (або) власного імені, та (або) по батькові такої особи здійснюється за згодою піклувальника.
- Фізична особа, яка досягла 14 років, має право змінити своє прізвище та (або) власне ім’я, та (або) по батькові за згодою одного з батьків, якщо другий з батьків помер, визнаний безвісно відсутнім, оголошений померлим, визнаний обмежено дієздатним, недієздатним, позбавлений батьківських прав стосовно цієї дитини або якщо відомості про батька (матір) дитини виключено з актового запису про її народження, або якщо відомості про чоловіка як батька дитини внесені до актового запису про її народження за заявою матері.
- У разі заперечення одного з батьків щодо зміни по батькові дитини спір щодо такої зміни може вирішувати орган опіки і піклування або суд. При вирішенні спору беруться до уваги виконання батьками своїх обов’язків стосовно дитини та інші обставини, що засвідчують відповідність зміни по батькові інтересам дитини.