Інформація для громадян

Запитуєте - відповідаємо!

Запитуєте - відповідаємо!
   До управління звернулась громадянка щодо роз’яснення порядку спадкування майна її померлої матері. Заявниця зазначила, що родичів крім неї (доньки померлої) та її доньки (онуки померлої) у померлої немає. Та також просила роз’яснити чи входить чоловік її доньки (чоловік онуки померлої) до числа спадкоємців. Заповіт мама при житті не складала (інформація станом на 07.04.2021 року)
 
   Відповідь. Відповідно до статті 1258 Цивільного кодексу України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Цивільний кодекс передбачає п’ять черг спадкування за законом залежно від ступеня споріднення із померлим (до шостого ступеня споріднення включно) або наявності факту проживання однією сім’єю чи перебування на утриманні  померлого. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття. 
 
Донька заявниці (онука померлої) належить до п’ятої черги спадкоємців за законом (стаття 1265 Цивільного кодексу України).
 
Чоловік онуки померлої не відноситься до числа її родичів, що мають право спадкувати за законом.
 
Однак, у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини.
 
Крім того, до п’ятої черги спадкоємців за законом належать утриманці спадкодавця, які не були членами його сім'ї.
 
Утриманцем вважається неповнолітня або непрацездатна особа, яка не була членом сім'ї спадкодавця, але не менш як п'ять років одержувала від нього матеріальну допомогу, що була для неї єдиним або основним джерелом засобів до існування. 
 
За наявності документів, що підтверджують один із вказаних вище фактів, чоловік онуки померлої зможе успадкувати за законом майно матері заявниці.