Інформація для громадян

Запитуєте - відповідаємо!

Запитуєте - відповідаємо!
До Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) звернулася громадянка з наступний питанням: "Три місяці тому помер мій чоловік. За життя він склав заповіт на нашого сина. Мені відомо, що для прийняття спадщини синові до шести місяців з дня смерті батька необхідно подати заяву про прийняття спадщини, але він не має можливості це зробити, оскільки знаходиться за кордоном та через встановлення карантинних обмежень не може приїхати до України. До від’їзду за кордон син посвідчив на моє ім’я довіреність на представництво його інтересів. Чи можу я згідно цієї довіреності подати  від імені сина заяву про прийняття спадщини? Які дії може здійснити мій син аби йому не довелось звертатися до суду?" (інформація станом на 05.05.2021 р.) 
 
Відповідь.  Згідно п.п. 2.1 глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України спадкова справа заводиться нотаріусом за місцем відкриття спадщини на підставі поданої (або такої, що надійшла поштою) першою заяви (повідомлення, телеграми) про прийняття спадщини, про відмову від прийняття спадщини, про відмову від спадщини, заяви про відкликання заяви про прийняття спадщини або про відмову від спадщини, заяви про видачу свідоцтва про право на спадщину тощо.
 
Звертаємо Вашу увагу  на те, що заяви про прийняття спадщини або відмову від її прийняття подаються спадкоємцем особисто нотаріусу за місцем відкриття спадщини у письмовій формі (п.п.3.3 глави  10 Порядку). Якщо заява, на якій справжність підпису спадкоємця не засвідчена, надійшла поштою, вона приймається нотаріусом, заводиться спадкова справа, а спадкоємцю повідомляється про заведення спадкової справи та необхідність надіслати заяву, оформлену належним чином (справжність підпису на таких заявах має бути нотаріально засвідченою), або особисто прибути до нотаріуса за місцем відкриття спадщини (п.п 3.5. глави 10 Порядку).
 
Норма Цивільного кодексу України відносно того, що заява має бути подана особисто означає те, що не допускається приймати заяви про прийняття спадщини, про відмову від неї або заяви про їх відкликання, складені від імені спадкоємців їх представниками, що діють на підставі довіреностей.
 
Слід звернути увагу й на те, що вчинення нотаріальних дій за кордоном, зокрема засвідчення справжності підпису, покладається на консульські установи України, а у випадках, передбачених чинним законодавством, — на дипломатичні представництва України. 
 
Дипломатичні представництва та консульські установи України за кордоном є постійно діючими установами України, основним завданням яких є представництво України в державі перебування та підтримання офіційних міждержавних відносин, захист інтересів України, прав та інтересів її громадян і юридичних осіб за кордоном.
 
Отже, Вашому синові в країні перебування слід звернутись до відповідного дипломатичного представництва, консульської установи України для засвідчення справжності підпису на заяві про прийняття спадщини. У разі, коли Ваш син позбавлений можливості звернутися до згаданих установ, йому необхідно поштою надіслати нотаріусу за місцем відкриття спадщини заяву в простій письмовій формі про прийняття спадщини, аби не пропустити встановлений законом строк. В подальшому спадкоємець зможе або особисто прибути до нотаріуса за місцем відкриття спадщини, або ж надіслати заяву, оформлену належним чином.