Інформація для громадян

Запитуєте - відповідаємо!

Запитуєте - відповідаємо!
До Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) звернулась громадянка з питанням щодо заведення спадкової справи за її заявою, яка була направлена на адресу державної нотаріальної контори, яка повноцінно не функціонує більше п’яти років і обов’язки по нотаріальному обслуговуванню населення виконує інший державний нотаріус, однак він зазначену заяву отримав вже після спливу встановленого шестимісячного терміну (інформація станом на 05.01.2021 р.)
 
Відповідь.  Слід насамперед зазначити, що актуальна інформація про функціонування державних нотаріальних контор та про виконання обов’язків по нотаріальному обслуговуванню населення розміщена на офіційному сайті Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) за адресою: https://justice-km.gov.ua/, вкладки «Напрямки діяльності»/«Нотаріат»/«Інформація про державні нотаріальні контори у Хмельницькій області»/«Список завідувачів та державних нотаріусів Хмельницької області»: https://justice-km.gov.ua/spisok-zaviduvachiv-ta-derzhavnih-notariusiv-hmel-nic-koji-oblasti.
 
Відповідно до вимог ст. 1269 Цивільного кодексу України (далі - Кодекс) спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини, згідно із вимогами ст. 1270 Кодексу, встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Відповідно до вимог пп. 3.3 п. 3 глави 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 № 296/5 (далі - Порядок), заяви про прийняття спадщини або відмову від її прийняття подаються спадкоємцем особисто нотаріусу за місцем відкриття спадщини у письмовій формі, водночас, відповідно до вимог пп. 3.5 цього пункту Порядку, спадкоємець може направити поштою заяву, справжність підпису на якій є нотаріально засвідченою, до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини. Відповідно до вимог п. 3.23 п. 3 глави 10 розділу ІІ Порядку, заява про прийняття спадщини, справжність підпису особи на якій засвідчена (або не засвідчена) нотаріально, що направлена поштовим відправленням до закінчення шестимісячного строку для прийняття спадщини і яка надійшла нотаріусу після закінчення цього строку, вважається своєчасно надісланою. До заяви про прийняття спадщини, яка надсилається поштою, застосовуються вимоги ч. 2 ст. 255 Кодексу, згідно з якими заява, здана до установи зв’язку до закінчення останнього дня строку, вважається такою, що подана своєчасно, хоча до нотаріуса вона може надійти після спливу встановленого строку.