Інформація для громадян

Запитуєте - відповідаємо!

Запитуєте - відповідаємо!
До Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) звернувся громадян К. з питанням у який спосіб він може отримати переважне право на придбання землі приватної власності, що перебуває в оренді юридичної особи? (інформація станом на 12.01.2021 р.)
 
Відповідь. Особливості придбання земельної ділянки у власність передбачено нормами статей 130-1 та 131 Земельного кодексу України.
 
Так, купівля-продаж земельної ділянки здійснюється з дотриманням переважного права на її придбання, але яке може бути передано його суб’єктом  іншій особі, яка відповідно до закону може набути у власність земельну ділянку, про що такий суб’єкт зобов’язаний письмово повідомити власника протягом трьох робочих днів з дня реєстрації обтяження (цінним листом з описом вкладень та повідомленням про вручення або особисто під розписку).
 
Визначаються суб’єкти переважного права купівлі першої та другої черг, а саме:
а) у першу чергу - особа, яка має спеціальний дозвіл на видобування корисних копалин загальнодержавного значення (металічні руди кольорових металів, металічні руди благородних металів, металічні руди рідкіснометалевих та рідкісноземельних металів, радіоактивних металів, електро- та радіотехнічна сировина), якщо відповідно до інформації, отриманої з Державного земельного кадастру, така земельна ділянка знаходиться в межах ділянки надр, наданої такій особі у користування, крім земельних ділянок, на яких розташовані об’єкти нерухомого майна (будівлі, споруди), що перебувають у власності особи, яка використовує земельну ділянку на праві власності, оренди, емфітевзису, суперфіцію, а також крім земельних ділянок для садівництва;
б) у другу чергу - орендар земельної ділянки.
 
Суб’єкт переважного права купівлі земельної ділянки сільськогосподарського призначення другої черги може реалізувати таке право у разі відсутності суб’єкта першої черги або його відмови від реалізації такого права.
 
Отже, суб’єкт передає своє переважне право на придбання земельної ділянки, але при цьому сам залишається її користувачем.  
 
Переважне право купівлі може бути передано його суб’єктом іншій особі лише один раз.
 
Передача переданого переважного права третім особам забороняється (тобто особа, якій передано переважне право не може сама його передати).
 
Переважне право купівлі земельної ділянки передане іншій особі реєструється у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно як обтяження речових прав на нерухоме майно, із врахуванням вимог Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
 
Особливості державної реєстрації обтяження:
- Заяву може подати виключно суб’єкт, що передає своє переважне право.
- Підстава – договір про передачу переважного права (у простій письмовій чи нотаріальній формі).
- Проводиться державним реєстратором або нотаріусом, незалежно від форми укладеного договору та місця розташування земельної ділянки.
- Здійснюється у день реєстрації заяви.
 
Адміністративний збір за державну реєстрацію такого обтяження станом на 2022 рік складає 120 грн.