Новини Юстиції Хмельниччини


Суб. держ. реєст. 7 Лютого 2019 р.

Як припинити обтяження у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно?

Як припинити обтяження у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно?

Відповідно до статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» - обтяження це заборона розпоряджатися та/або користуватися нерухомим майном, встановлена законом, актами уповноважених на це органів державної влади, їх посадових осіб або така, що виникла на підставі договору.
 
Існують такі види обтяжень: заборона відчуження та арешт нерухомого майна, податкова застава, предметом якої є нерухоме майно, та інші.
Усі обтяження нерухомого майна підлягають державній реєстрації у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі — Державний реєстр прав) незалежно від місцезнаходження нерухомого майна.
 
Щоб припинити обтяження, заявнику необхідно звернутися до державного реєстратора речових прав на нерухоме майно, який, зокрема, працює у відповідній місцевій раді чи районній державній адміністрації або нотаріуса. З собою необхідно мати документ, який посвідчує особу відповідно до статті 3 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус».
Але слід пам'ятати, що реєстрація (припинення) арештів, накладених під час примусового виконання рішень, тобто в процесі виконавчого провадження,здійснюється виключно державними та приватними виконавцями.
 
Реєстраційні дії щодо припинення обтяжень проводиться на підставі таких документів:1) рішення суду щодо обтяження речових прав на нерухоме майно, що набрало законної сили; 2) рішення державного виконавця, приватного виконавця щодо обтяження речових прав на нерухоме майно;3) визначеного законодавством документа, на якому нотаріусом вчинено напис про накладення заборони щодо відчуження нерухомого майна; 4) рішення органу місцевого самоврядування про віднесення об’єктів нерухомого майна до застарілого житлового фонду; 5) договору, укладеного в порядку, визначеному законом, яким встановлюється обтяження речових прав на нерухоме майно, чи його дубліката; 6) закону, яким встановлено заборону користування та/або розпорядження нерухомим майном; 7) інших актів органів державної влади та посадових осіб згідно із законом.
 
Також державному реєстратору необхідно надати документ, що підтверджує сплату адміністративного збору за реєстрацію обтяжень, сума якого у 2019 році складає 100 грн.
 
Важливо знати, що Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» визначено категорії фізичних та юридичних осіб, які звільняються від сплати адміністративного збору за державну реєстрацію, серед них:
громадяни, віднесені до категорій 1 і 2 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи;
громадяни, віднесені до категорії 3 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, які постійно проживають до відселення чи самостійного переселення або постійно працюють на території зон відчуження, безумовного (обов’язкового) і гарантованого добровільного відселення, за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали в зоні безумовного (обов’язкового) відселення не менше двох років, а в зоні гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років;
громадяни, віднесені до категорії 4 потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи, які постійно працюють і проживають або постійно проживають на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що станом на 1 січня 1993 року вони прожили або відпрацювали в цій зоні не менше чотирьох років;
особи з інвалідністю внаслідок Другої світової війни, особи з числа учасників антитерористичної операції, учасників здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, яким надано статус особи з інвалідністю внаслідок війни або учасника бойових дій, та сім’ї воїнів (партизанів), які загинули чи пропали безвісти, і прирівняні до них у встановленому порядку особи;
особи з інвалідністю I та II груп;
органи державної влади, органи місцевого самоврядування;
інші особи за рішенням сільської, селищної, міської ради, виконавчий орган якої здійснює функції суб’єкта державної реєстрації прав.
 
Відповідно до статті 19 вказаного вище Закону державна реєстрація обтяжень речових прав проводиться у строк, що не перевищує двох робочих днів з дня реєстрації відповідної заяви в Державному реєстрі прав.
 
По завершенню реєстраційних дій державний реєстратор (нотаріус) видає Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

 Головне територіальне управління юстиції у Хмельницькій області

© Всі права на матеріали, розміщені на цьому сайті, належать Головному територіальному управлінню юстиції у Хмельницькій області