Новини Юстиції Хмельниччини


Прес-центр 12 Квітня 2019 р.

ВПРОВАДЖЕННЯ СИСТЕМИ ПРОБАЦІЇ В УКРАЇНІ

ВПРОВАДЖЕННЯ СИСТЕМИ ПРОБАЦІЇ В УКРАЇНІ

5 лютого 2015 року було прийнято Закон України «Про пробацію», який введено у дію 27 серпня 2015 року. Запровадження пробації в Україні розпочато у 2017 році. У січні 2018 року було створено Державну установу «Центр пробації» як самостійну організацію, якій підпорядковується 24 регіональні філії та 574 уповноважені органи з питань пробації.

ПРОБАЦІЯ - ЦЕ ...

 • забезпечення безпеки  суспільства (громади) шляхом запобігання вчиненню правопорушень;
 • надання суду інформації, що характеризує обвинувачену особу для прийняття справедливого рішення (складення досудової доповіді);
 • організація виконання покарань, не пов'язаних з позбавленням волі;
 • пробаційний нагляд: контроль за особою, яка вчинила правопорушення, а також допомога, спрямована на підтримку такої особи в суспільстві (консультації, мотивування до змін, сприяння у вирішенні проблемних питань);
 • допомога особі, яка готується  до звільнення з місць позбавлення волі, в адаптації до життя в суспільстві.

ДО КОГО ЗАСТОСОВУЄТЬСЯ ПРОБАЦІЯ?

 • особа, щодо якої складається досудова доповідь;
 • особа, засуджена до покарання, що не пов’язане з позбавленням волі, як от: заборона обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, громадські та виправні роботи;
 • особа, якій покарання у виді позбавлення волі замінено на покарання у виді громадських або виправних робіт;
 • особа, звільнена з випробувальним терміном від відбування покарання у виді позбавлення (обмеження) волі;
 • звільнена від відбування покарання вагітна жінка та жінка, яка має дитину віком до трьох років;
 • особа, яка готується до звільнення з місць позбавлення волі.

ВИДИ ПРОБАЦІЇ:

 • Досудова пробація – забезпечення суду інформацією, що характеризує особу, яка обвинувачується у вчиненні правопорушення, з метою врахування обставин її життя для прийняття судом справедливого рішення про міру її відповідальності (складення досудової доповіді).
 • Наглядова пробація - здійснення наглядових та соціально-виховних заходів: надання психологічної, консультативної та інших видів допомоги, сприяння працевлаштуванню, залучення до навчання, участь у виховних заходах та соціально-корисній діяльності, проведення індивідуально-профілактичної роботи відносно особи, до якої застосовується пробація.
 • Пенітенціарна пробація - це допомога особі, яка готується до звільнення з місць позбавлення волі у трудовому та побутовому влаштуванні за обраним нею місцем проживання, влаштування до закладів охорони здоров"я та сприяння в адаптації до життя у суспільстві.

Для виконання завдань пробації передбачено 3440 штатних посад, з яких на початок 2019 року укомплектовано 86 %. Протягом 2018 року 957 працівників органів пробації пройшли відповідне навчання за програмами, розробленими за сприяння міжнародних експертів.

Протягом 2018 року по обліках уповноважених органів з питань пробації пройшло 101 558 осіб, засуджених до покарань, не пов’язаних із позбавленням волі. Станом на 01 квітня 2019 року на обліку органів пробації перебувало на обліку 57 023 осіб.

У поточному році вже підготовлено 6 254 досудових доповідей, 80% яких містили висновок про можливість виправлення правопорушників без обмеження або позбавлення волі. Протягом 2017 року працівниками органів пробації було підготовлено 20 411 досудових доповідей, у 2018-му – 33 272 доповіді.

Станом на 01 квітня 2019 року на обліку уповноважених органів з питань пробації перебувало 941 неповнолітня особа, 162 з яких – на обліку в центрах ювенальної пробації. У поточному році до органів пробації вже надійшло 706 ухвал суду про складання досудових доповідей щодо неповнолітніх.

 Головне територіальне управління юстиції у Хмельницькій області

© Всі права на матеріали, розміщені на цьому сайті, належать Головному територіальному управлінню юстиції у Хмельницькій області