Новини Юстиції Хмельниччини


Суб. держ. реєст. 8 Травня 2019 р.

ОБ’ЄДНАНА ПАЛАТА КЦС ВКАЗАЛА, ЧИ МОЖЕ ВВАЖАТИСЯ НЕУКЛАДЕНИМ ДОГОВІР ОРЕНДИ ЗЕМЛІ, ЯКИЙ БУЛО ЗАРЕЄСТРОВАНО ПІСЛЯ СМЕРТІ ОРЕНДОДАВЦЯ

ОБ’ЄДНАНА ПАЛАТА КЦС ВКАЗАЛА, ЧИ МОЖЕ ВВАЖАТИСЯ НЕУКЛАДЕНИМ ДОГОВІР ОРЕНДИ ЗЕМЛІ, ЯКИЙ БУЛО ЗАРЕЄСТРОВАНО ПІСЛЯ СМЕРТІ ОРЕНДОДАВЦЯ

У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 23 травня 2018 року у справі № 704/1551/16-ц зроблено висновок про те, що сторони договору, дійшовши згоди щодо істотних умов договору оренди землі скріплюють його своїми підписами, що і є моментом укладення договору, тому немає підстав для визнання договору оренди землі недійсним з тих підстав, що реєстрація договору була здійснена після смерті орендодавця, зазначене не впливає на недійсність договору.
Об’єднана палата Касаційного цивільного суду не знайшла підстав для скасування рішення апеляційного суду.
Суд касаційної інстанції зазначив, що відповідно до частини першої статті 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Якщо вже сам договір передбачає передання майна або інші дії, він вважається укладеним з моменту вчинення відповідної дії (частина перша - друга статті 640 ЦК України).З огляду на вказані приписи не можна вважати неукладеним договір після його повного або часткового виконання сторонами.
Таких висновків дійшла й Велика Палата у постанові від 05 червня 2018 року у справі № 338/180/17 (провадження № 14-144цс18).
Об’єднана палата КЦС зазначила про ґрунтовність висновків апеляційного суду, що спірний договір оренди був укладений та підписаний за життя орендодавця, виконувався сторонами, його реєстрація після смерті власника земельної ділянки не свідчить про його неукладеність, умовами договору не передбачене автоматичне припинення оренди у зв'язку із переходом права власності на земельну ділянку, договір продовжував виконуватися й позивачем, який набувши права власності на земельну ділянку, уклав додатковий договір з орендарем щодо умов договору.
Також нагадала Об’єднана палата КЦС і про доктрину venire contra factum proprium (заборони суперечливої поведінки), що була застосована Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 05 червня 2018 року у справі № 338/180/17.
Об’єднана палата КЦС зазначила, що дії позивача, який уклав додаткову угоду до договору оренди землі, а згодом пред'являє позов про визнання договору оренди землі неукладеним, суперечить його попередній поведінці (укладенню додаткової угоди та отриманню плати за користування земельною ділянкою) і є недобросовісним (постанова від 10.04.2019 у справі № 390/34/17).

 Головне територіальне управління юстиції у Хмельницькій області

© Всі права на матеріали, розміщені на цьому сайті, належать Головному територіальному управлінню юстиції у Хмельницькій області