Новини Юстиції Хмельниччини


КзРЗГ 3 Липня 2019 р.

Запитуєте - відповідаємо!

Запитуєте - відповідаємо!

    До управління юстиції звернулась громадянка, яка хоче залишити своїм дітям будинок. Вона має наміри скласти заповіт на будинок, однак чула, що краще укласти договір дарування або договір довічного утримання. Заявниця просила роз’яснити відмінності цих договорів (інформація станом на 03.07.2019 р.)
 
     Відповідь. За договором дарування дарувальник передає обдаровуваному безоплатно майно (дарунок) у власність.
За договором довічного утримання (догляду) відчужувач передає набувачеві у власність майно, яке має значну цінність, взамін чого набувач зобов’язується забезпечувати відчужувача утриманням та (або) доглядом довічно.
 
За заповітом же заповідач складає особисте розпорядження щодо майна, яке йому належить, майнових прав та обов’язків на випадок своєї смерті.
 
Основною відмінністю між ними є момент коли особа (обдаровуваний, набувач, спадкоємець) стає повноправним власником відповідного нерухомого майна.
 
Якщо мова йде про договір дарування - обдаровуваний стає повноправним власником нерухомого майна після укладення договору та прийняття дарунка, і, як наслідок, має право вчиняти щодо такого майна всі правомочності власника. 
 
У випадку укладення договору довічного утримання (догляду) набувач теж стає власником майна після укладення, але на відміну від договору дарування він обмежений у діях, направлених на розпорядження таким майном за життя відчужувача.
 
Тобто набувач не має права під час дії договору обтяжувати одержане майно боргами, відчужувати його, передавати у заставу.
 
Також, протягом життя відчужувача, на це майно не може бути звернене стягнення.
 
Крім того, слід звернути увагу на наступні особливості договрів дарування та довічного утримання:
- договір дарування є безоплатним, і дарувальник відповідно не може вимагати від обдаровуваного вчиняти будь-які дії на свою користь;
- укладаючи договір довічного утримання, фізична особа навпаки, отримує можливість забезпечити собі довічний догляд, оскільки в самому договорі передбачаються конкретні види грошового і матеріального забезпечення та строки його надання.
 
Крім того, навіть випадкова втрата чи пошкодження майна, одержаного набувачем, не звільняє останнього від взятих на себе обов’язків.

 Головне територіальне управління юстиції у Хмельницькій області

© Всі права на матеріали, розміщені на цьому сайті, належать Головному територіальному управлінню юстиції у Хмельницькій області