Новини


КзРЗГ 4 Вересня 2019 р.

Запитуєте - відповідаємо!

Запитуєте - відповідаємо!

      До Головного територіального управління юстиції звернулася громадянка В. з питанням чи має вона право на оформлення спадкових прав після смерті вітчима (інформація станом на 04.09.2019 р.)
 
     Відповідь. Відповідно до ст. 1258 ЦКУ спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. ЦКУ визначено 5 черг спадкоємців за законом. Ст. 1261 ЦКУ визначає, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив та батьки. На рівних засадах з кровними дітьми спадкують особи, які були усиновлені спадкодавцем. Проте варто зазначити, що ЦКУ не відносить до спадкоємців за законом пасинків та падчерок спадкодавця, якщо не мало місце усиновлення чи утримання. Ці особи прямо не відносяться до кола спадкоємців за законом, проте можуть спадкувати за наявності підстав, вказаних у ст. 1264, а саме: у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім’єю не менше як п’ять років до часу відкриття спадщини. Юридичний факт проживання однією сім’єю зі спадкодавцем протягом п’яти років до часу відкриття спадщини має бути встановлений винятково рішенням суду.  Тобто за наявності факту спільного проживання зі спадкодавцем та відповідного рішення суду, особа може бути віднесена до четвертої черги спадкоємців. 
 
Однак варто зазначити, що спадкоємці кожної наступної черги спадкують за відсутності спадкоємців попередньої черги (ст. 1258 ЦК України). Тобто у разі наявності спадкоємця попередньої черги, який не відмовився від спадщини, не усунений від права спадкування, прийняв спадщину, а також не позбавлений спадщини, спадкоємець наступної черги до спадкування не закликається.
 
Разом з тим ст. 1259 ЦК України передбачила виняток із цього правила — черговість спадкування за законом може бути змінено:
спадкоємцями згідно з договором про зміну черговості спадкування;
-    за рішенням суду.
Ч.1 ст. 1259 ЦКУ передбачено можливість укладання спадкоємцями договору про зміну черговості одержання права на спадкування для спадкоємців наступних черг. Такий договір має бути нотаріально посвідченим та укладеним після відкриття спадщини. Спадкоємець іншої черги, ніж тієї, що закликається до спадкування, повинен виразити свою волю на спадкування — подати заяву про прийняття спадщини та надати документи, що підтверджують його право на спадкування як спадкоємця певної черги.
 
Ч. 2 ст. 1259 ЦК України передбачено, що фізична особа, яка є спадкоємцем за законом наступних черг, може за рішенням суду одержати право на спадкування разом із спадкоємцями тієї черги, яка має право на спадкування, за умови, що вона протягом тривалого часу опікувалася, матеріально забезпечувала, надавала іншу допомогу спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані.
 
Перелік документів, які потрібно надати нотаріусу для отримання свідоцтва про право на спадщину:
- заява про прийняття спадщини за законом;
- паспорт та реєстраційний номер облікової картки платника податків спадкоємця;
- свідоцтво про смерть спадкодавця;
- документ, що підтверджує родинні відносини з спадкодавцем;
- рішенням суду, яке набрало законної сили про встановлення факту проживання спадкоємців однією сім’єю зі спадкодавцем.
 
Варто зазначити, що наведений перелік не є вичерпним, оскільки відповідно до ст. 46 Закону України «Про нотаріат» нотаріуси або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, має право витребовувати від фізичних та юридичних осіб відомості та документи, необхідні для вчинення нотаріальної дії. 

© Всі права на матеріали, розміщені на цьому сайті, належать Центрально-Західному міжрегіональному управлінню Міністерства юстиції (м. Хмельницький)