Новини


Нотаріат 6 Вересня 2019 р.

До відома адвокатів як спеціально визначених суб’єктів первинного фінансового моніторингу.

До відома адвокатів  як спеціально визначених суб’єктів первинного фінансового моніторингу.

З метою належного здійснення нагляду у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення за діяльністю відповідних суб’єктів первинного фінансового моніторингу територіальне управляння юстиції для врахування в подальшій роботі інформує про наступне.

Так, відповідно п. г ч.2 ст. 5 Закону  України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» від 14.14.2014 №1702-VII(далі – Закон) передбачено, що до спеціально визначених суб’єктів первинного фінансового моніторингу відносяться: нотаріуси, адвокати, адвокатські бюро та об’єднання, суб’єкти господарювання, що надають юридичні послуги (крім осіб, що надають послуги в рамках трудових відноси), нагляд за якими здійснює Міністерство юстиції України.

Державна служба фінансового моніторингу постійно аналізує ефективність заходів, що здійснюються суб’єктами первинного фінансового моніторингу, які відносяться до сфери регулювання і нагляду Міністерства юстиції України відповідно до вимог Закону.

Звертаємо увагу,  що ч. 2 ст. 6  Закону передбачені завдання, обов’язки та права суб’єктів первинного фінансового моніторингу. А саме: суб’єкт первинного фінансового моніторингу зобов’язаний стати на облік у спеціально уповноваженому органі (Державній службі фінансового моніторингу України); забезпечувати виявлення фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу, до початку, в процесі, в день виникнення підозри, після їх проведення або під час спроби їх проведення чи після відмови клієнта від їх проведення, як суб’єкт первинного фінансового моніторингу; здійснювати ідентифікацію, верифікацію клієнта (представника клієнта), вивчення клієнта та уточнення інформації про клієнта у випадках, встановлених законом; повідомляти спеціально уповноваженому органу про фінансові операції, що підлягають внутрішньому фінансовому моніторингу, а також інформацію про свої підозри щодо діяльності осіб або їх активи, якщо є підстави вважати, що вони пов’язані із злочином тощо.

Виконання обов’язків суб’єкта первинного фінансового моніторингу забезпечується адвокатами, адвокатськими бюро та об’єднаннями, нотаріусами, особами, які надають юридичні послуги,  у разі, якщо вони задіяні у фінансовій операції для свого клієнта щодо: купівлі-продажу нерухомості; управління активами клієнта; управління банківським рахунком або рахунком у цінних паперах; залучення коштів для утворення юридичних осіб, забезпечення їх діяльності та управління ними; утворення юридичних осіб, забезпечення їх діяльності (включаючи аудит) чи управління ними, а також купівлі-продажу юридичних осіб (корпоративних прав) (ст. 8 Закону).

Державною службою фінансового моніторингу України  в основу аналізу результативності показників діяльності суб’єктів, які відносяться до сфери регулювання  і нагляду Міністерства юстиції України, беруться такі базові критерії, як: обсяг та якість отриманої Держфінмоніторингом інформації про фінансові операції, що підлягають фінансовому моніторингу; повнота залучення суб’єктів до виконання вимог законодавства у сфері фінансового моніторингу.

На підставі аналізу з’ясовано наступне. Станом на 01.07.2019 року у Держфінмоніторингу перебуває на обліку 7228 суб’єктів первинного фінансового моніторингу, які відносяться до сфери регулювання і нагляду Міністерства юстиції України, а саме: 7078 нотаріусів; 72 адвоката (в Хмельницькій області – 1 адвокат); 6 адвокатських об’єднань; 3 адвокатських бюро; 69суб’єктів господарювання, що надають юридичні послуги (за винятком осіб, які надають послуги у рамках трудових відносин).

Відповідно до вимог законодавства суб’єкти, які відносяться до сфери регулювання і нагляду Міністерства юстиції України, як спеціально визначені суб’єкти, здійснюють внутрішній фінансовий моніторинг, та подають інформацію  про фінансові операції відповідно за ознаками внутрішнього фінансового моніторингу.

Слід зазначити, що станом на 30.09.2018 до Держфінмоніторингу від адвокатів та суб’єктів господарювання, що надають юридичні послуги, не надійшло жодного повідомлення про постановку на облік та жодного повідомлення про фінансові операції, що підлягають фінансовому моніторингу.

 

 

 

Відділ з питань нотаріату Головного

територіального управління

юстиції у Хмельницькій області

© Всі права на матеріали, розміщені на цьому сайті, належать Центрально-Західному міжрегіональному управлінню Міністерства юстиції (м. Хмельницький)