Новини

Запитуєте - відповідаємо!

Запитуєте - відповідаємо!

    До Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) звернулась громадянка з приводу надання роз’яснень щодо процедури виконання та місця пред’явлення виконавчого документа про стягнення з боржника на користь заявниці, аліментів на утримання неповнолітньої дочки. Згідно виконавчого документа боржник зареєстрований в одному з районів області, проте офіційно працевлаштований на підприємстві, яке територіально знаходиться у сусідньому населеному пункті (інформація станом на 25.03.2020)

   Відповідь. Згідно статті першої Закону України «Про виконавче провадження» (далі – Закон) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
 
Відповідно до статті п’ятої Закону примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів».
 
Слід зазначити, що частини першою статті 24 Закону передбачено, що виконавчі дії провадяться державним виконавцем за місцем проживання, перебування, роботи боржника або за місцезнаходженням його майна. Право вибору місця відкриття виконавчого провадження між кількома органами державної виконавчої служби, що можуть вчиняти виконавчі дії щодо виконання рішення на території, на яку поширюються їхні функції, належить стягувачу.
 
Поряд з цим, законодавцем також передбачено добровільне виконання рішення про стягнення аліментів, про що визначено у статті сьомій Закону згідно якої виконавчий документ про стягнення періодичних платежів може бути самостійно надісланий стягувачем безпосередньо підприємству, установі, організації, фізичній особі - підприємцю, фізичній особі, які виплачують боржнику відповідно заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи.
 
А отже, в даному випадку стягувач має право вибору не лише місця відкриття виконавчого провадження, а й право вибору добровільного чи примусового виконання, через органи державної виконавчої служби, виконавчого документа про стягнення аліментів.