Новини

Сьогодні перед нами стоїть завдання: навчитися приймати спадщину правильно за всіма вимогами чинного законодавства України.

Сьогодні перед нами стоїть завдання: навчитися приймати спадщину правильно за всіма вимогами чинного законодавства України.
Сьогодні перед нами стоїть завдання: навчитися приймати спадщину правильно за всіма вимогами чинного законодавства України.
 
Ситуація №1: Людини немає серед живих. Що робити перш за все?
Для початку, що необхідно зробити потенційним спадкоємцям, це, звичайно, звернутися до нотаріуса, який буде вести справу про спадщину. Зазвичай перед смертю люди розповідають своїм близьким про те, у якого саме нотаріуса лежить заповіт. У такому випадку жодних проблем з пошуком паперів не виникне, але раптом небіжчик не розповів про місцезнаходження заповіту або ж не встиг скласти заповіт, – варто просто звернутися до будь-якого нотаріуса, який візьметься вести вашу справу. Причому радимо піти до відповідальної особи якомога швидше, через те, що спадщину потрібно прийняти вчасно, в певний термін. Зазначимо, що часу обмаль – надається лише 6 місяців на те, щоб прийти до нотаріуса. А от усі спадкоємці, які звернулися до нотаріальної контори, повинні будуть подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Якщо серед спадкоємців є частково недієздатні або неповнолітні діти, заяву за них повинні написати поручителі (батьки або ж опікуни – авт.).
Ситуація №2: Як фактично прийняти спадщину, якщо є заповіт?
Тут маємо декілька способів. Перший – за заявою. Підходить тим людям, які проживали під одним дахом разом з померлим. Тобто, спадкодавець прийшов до нотаріальної контори та повідомив про факт смерті своєї близької людини і одразу тим самим заявив про фактичний вступ у володіння та формальне прийняття спадщини шляхом оформлення відповідної заяви. Другий спосіб – фактичний. Що воно представляє собою? Це саме той випадок, коли один із спадкоємців відмовиться від прийняття спадщини на користь іншого спадкоємця. Приміром, на вашу користь. Така дія буде вважається прийняттям спадщини.
Ситуація №3: Людина померла та не залишила після себе заповіт. Як успадкувати майно за законом?
Згідно зі ст. 1258 Цивільного кодексу України, спадкування за законом здійснюється у випадку, коли людина не склала заповіту перед смертю. Тоді спадкування буде проводитися згідно встановленої законом черги. Де перша черга – діти, чоловік/дружина, батьки; друга черга: рідні брати та сестри, баба та дід як з боку матері, так і з боку батька; третя черга: рідний дядько/тітка; четверта черга: особи, які проживали із померлим не менше ніж п’ять останнії років разом. Але не все так просто. Нюанс перший. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування лише у разі відсутності спадкоємців попередньої черги. Простішими словами: "більша за порядковим номером черга" отримує право на майно тільки тоді, коли нікого із "меншої" немає.
Ситуація №4: Чи можна відмовитися від успадкування? Так. Спадкоємці мають право на відмову від прийняття спадщини. Причому як у випадку спадкування за законом, так і за заповітом. Для цього лише потрібно написати у нотаріуса заяву про відмову від прийняття спадщини, що подається до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини.
 
Ситуація №5: Чи можна прийняти лише частину спадщини? Ні. Прийняття і відмова від прийняття спадщини може стосуватися лише всього спадкового майна. У юридичній термінології не існує такого поняття, як «частина». Запам`ятайте, що спадкоємець не вправі прийняти одну частину спадщини, а від іншої частини відмовитись. Людина, яка прийняла частину спадщини, вважається такою, що прийняла усю спадщину.
 
Нехай в майбутньому у вас ніколи не виникає складнощів при оформленні спадщини!