Новини

Інформаційна рубрика з питань реєстрації прав та бізнесу

Інформаційна рубрика з питань реєстрації прав та бізнесу

Які особливості сплати адміністративного збору за державну реєстрацію прав ?

Відповідь:

Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» у ч.7 ст.34 (далі – Закон) встановлює, що адміністративний збір справляється у відповідному розрахунку від прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ПМПО) у місячному розмірі, встановленому законом на 1 січня календарного року, в якому проводяться реєстраційні дії та округлюється до найближчих десяти гривень.

Ст.7 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2021 рік» встановлено ПМПО з 1 січня 2021 року у розмірі – 2 270 гривні.

Так, встановлено такі розміри адміністративного збору / строк реєстрації / округлена сума (в 2021 році):

- за державну реєстрацію права власності (у тому числі довірчої власності)     0,1 ПМПО         - 5 робочих днів - 230 грн.

    1 ПМПО -   2 робочих дні -    2 270 грн.

    2 ПМПО -   1 робочий день -          4 540 грн.

    5 ПМПО -   2 години -  11 350 грн.

- за державну реєстрацію інших речових прав, відмінних від права власності   0,05 ПМПО - 5 робочих днів - 110 грн.

    0,5 ПМПО - 2 робочих дні - 1 140 грн.

    1 ПМПО - 1 робочий день - 2 270 грн.

    2,5 ПМПО  - 2 години - 5 680 грн.

- за державну реєстрацію обтяжень речових прав - 0,05 ПМПО -    день реєстрації заяви - 110 грн.

- за державну реєстрацію прав у результаті вчинення нотаріальних дій    - 0,1 ПМПО - одночасно зі вчиненням нотаріальної дії         - 230 грн.

 

- за виправлення технічної помилки, допущеної з вини заявника - 0,04 ПМПО - день реєстрації заяви - 90 грн.

 

- за отримання інформації з Державного реєстру прав в паперовій формі (за кожні 25 сторінок – у разі надання інформації по суб’єкту права)    - 0,025 ПМПО - після внесення плати- 60 грн.

 

- за отримання інформації з Державного реєстру прав в електронній формі - 0,0125 ПМПО - в режимі реального часу  - 30 грн.

 

- за отримання  інформації адвокатами, нотаріусами (під час вчинення нотаріальних дій) шляхом безпосереднього доступу до Державного реєстру прав- 0,04 ПМПО - 90 грн.

Забороняється видавати заявнику документи за результатом розгляду заяв у строки, менші, ніж ті, з урахуванням яких ним сплачено адміністративний збір (абз.4 ч.1ст.21 Закону).

Крім того, адміністративний збір:

∞ справляється за одну надану послугу;

∞ справляється один раз у повному обсязі - у разі надання однієї послуги одночасно усім співвласникам нерухомого майна;

∞ НЕ повертається – у разі відмови у проведенні реєстраційних дій;

∞ підлягає поверненню – у  разі відкликання заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (відкликати заяву дозволяється до моменту прийняття рішення про реєстрацію або про відмову в реєстрації);

∞ не справляється за внесення до записів Державного реєстру прав змін, пов’язаних із приведенням у відповідність із законами України у строк, визначений цими законами.

Також, відповідно до ст.20 Закону у разі відсутності документа про оплату/оплата не в повному обсязі → заява про проведення реєстраційних дій не приймається.

Положення ч.8 ст.34 Закону передбачають перелік осіб, які звільняються від сплати адміністративного збору під час проведення державної реєстрації речових прав (КРІМ випадків проведення реєстрації у скорочені строки).

При цьому, законодавство не передбачає підстав для звільнення від плати за отримання інформації з Державного реєстру прав фізичними та юридичними особами.

Особливості отримання інформації з Державного реєстру прав посадовими особами органів влади врегульовано ст.32 Закону та Порядком доступу, затвердженим постановою КМУ від 25.12.2015 № 1127 (https://cutt.ly/6z6LB6u).