Новини

Інформаційна рубрика з питань реєстрації прав та бізнесу

Інформаційна рубрика з питань реєстрації прав та бізнесу
Відповідь:
 
Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі – Закон) у ч.5 ст.20 передбачає, що реєстрація заяв про державну реєстрацію прав проводиться в порядку черговості їх надходження.
 
Ст.18 Закону у ч.12 та п.13 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127 (зі змінами) (далі – Порядок), встановлюють такі норми:
→ якщо під час розгляду заяви державним реєстратором встановлено наявність раніше зареєстрованих у Державному реєстрі прав інших заяв на це саме майно, заяви розглядаються в порядку черговості їх надходження;
→ наступна заява розглядається тільки після прийняття державним реєстратором рішення про державну реєстрацію прав або про відмову в такій реєстрації щодо заяви, зареєстрованої раніше;
→ черговість розгляду заяв щодо одного об’єкта нерухомого майна застосовується як під час розгляду заяв про державну реєстрацію права власності та інших речових прав, так і під час розгляду заяв про державну реєстрацію обтяжень таких прав.
 
Отже, черговість розгляду застосовується лише до заяв поданих щодо того самого об’єкта нерухомого майна.
 
Заява про державну реєстрацію прав може бути відкликана до прийняття державним реєстратором одного з таких рішень (ч.10 ст.18 Закону):
◊ про державну реєстрацію прав та їх обтяжень
◊ про відмову в державній реєстрації.
 
Відповідно до п.16 Порядку державний реєстратор під час формування заяви про відкликання встановлює особу заявника та перевіряє обсяг його повноважень відповідно до вимог ч.1 ст.20 Закону.
 
У задоволенні заяви про відкликання раніше поданої заяви може бути відмовлено в разі, коли:
∞ за результатами розгляду заяви державним реєстратором вже прийнято рішення щодо державної реєстрації прав або щодо відмови в такій реєстрації;
∞ із заявою про відкликання раніше поданої заяви звернулася неналежна особа;
∞ заява не подавалася до відповідного суб’єкта державної реєстрації прав, нотаріуса.
 
За наявності підстав для відмови у задоволенні заяви про відкликання державний реєстратор приймає відповідне рішення.
 
За відсутності підстав для відмови у задоволенні заяви про відкликання державний реєстратор невідкладно повертає заявникові оригінали документів чи відповідно оформлені копії документів у випадку, передбаченому абз.2 п.7 Порядку, поданих для державної реєстрації прав, а також документ, що підтверджує сплату адміністративного збору за державну реєстрацію прав.
 
Не підлягають поверненню заявнику, зберігаються суб’єктом державної реєстрації прав, нотаріусом протягом трьох років такі документи:
- заява, що долучалася до документів, поданих для державної реєстрації прав;
- заява про відкликання раніше поданої заяви;
- документи, що були отримані у паперовій формі державним реєстратором під час розгляду заяви.
 
Документи та/або відомості, сформовані державним реєстратором за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав під час розгляду заяви, зберігаються в електронній формі у зазначеному Реєстрі.
 
Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству» від 05.12.2019 № 340-IX у п.4 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» закріплює, що заяви у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, зареєстровані у базі даних заяв Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, строк зупинення яких на день набрання чинності цим Законом становить більше трьох місяців, вважаються відкликаними та не впливають на черговість розгляду заяв у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
 
Таким чином, відкликаними також вважаються заяви, строк зупинення розгляду яких (що здійснювалося відповідно до ст.23 Закону або пп. 1 п. 2 розділу ІІ Закону від 06.10.2016 р. № 1666-VIII ), станом на 16.01.2020, становить більше трьох місяців.