Новини

Уточнено регулювання правового режиму на тимчасово окупованих територіях України.

Уточнено регулювання правового режиму на тимчасово окупованих територіях України.
?????Верховна Рада України прийняла закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо регулювання правового режиму на тимчасово окупованій території України» (законопроєкт № 7270).
?????Внесено зміни до ряду Законів України, якими:
?встановлюється незаконність тимчасової окупації рф територій України;
?визначається понятійний апарат: даються визначення «гуманітарний коридор», «деокупація», «лінія зіткнення», «окупаційна адміністрація російської федерації», «тимчасово окупована російською федерацією територія України (тимчасово окупована територія)» і т.ін.;
?встановлюються цілі державної політики на тимчасово окупованій території;
?визначаються напрями захисту прав і свобод цивільного населення на тимчасово окупованих територіях;
?????Права і свободи
Україна зобов’язується підтримувати та забезпечувати економічні, фінансові, політичні, соціальні, інформаційні, культурні та інші зв’язки з громадянами України, які проживають на ТОТ. Окремо визначається, що примусове автоматичне набуття громадянами України, які проживають на тимчасово окупованій території, громадянства рф не визнається Україною та не є підставою для втрати громадянства України.
За фізичними особами незалежно від перебування їх на обліку як внутрішньо переміщених осіб чи від набуття ними спеціального правового статусу та за юридичними особами зберігається:
?право власності,
?інші речові права на майно,
?у тому числі на нерухоме майно, включаючи земельні ділянки, що знаходиться на ТОТ,
?якщо таке майно набуте відповідно до законів України.
?????Правосуддя
Враховуючи те, що на тимчасово окупованих територіях неможливе звершення правосуддя, закон передбачає, що не закінчені судові справи протягом двадцяти робочих днів або в інший розумний строк передаються іншим судам на підконтрольній території відповідно до встановленої законом підсудності. При цьому суддям, які працювали в судах України на тимчасово окупованій території та виявили бажання переїхати, ухваленим законом гарантується право переведення до суду на підконтрольній території.
Підслідність кримінальних правопорушень, вчинених на тимчасово окупованій території, визначається Генеральним прокурором або першим заступником чи заступником Генерального прокурора, який виконує обов’язки Генерального прокурора. Матеріали досудового розслідування щодо кримінальних правопорушень, кримінальні провадження щодо яких знаходяться на стадії досудового розслідування, повинні бути передані у розумний строк органам досудового розслідування, визначеним Генеральним прокурором або першим заступником чи заступником Генерального прокурора, який виконує обов’язки Генерального прокурора.
Водночас громадяни України, які проживають на тимчасово окупованій території, мають право на безоплатну вторинну правову допомогу з питань, пов’язаних із захистом порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб (у тому числі про відшкодування шкоди, завданої внаслідок обмеження у здійсненні права власності на нерухоме майно або його знищення, пошкодження) у зв’язку із збройною агресією рф та тимчасовою окупацією території України, в порядку, встановленому Законом України «Про безоплатну правову допомогу».
??https://pravo.ua/utochneno-rehuliuvannia-pravovoho-rezhymu-na-tymchasovo-okupovanykh-terytoriiakh-ukrainy/