Новини

«Щодо зупинення дії та вихід з Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах від 22 січня 1993 року»

 «Щодо зупинення дії та вихід з Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах від 22 січня 1993 року»

При вчиненні нотаріальних дій, переважно при оформленні спадкових прав, нотаріуси досить часто зустрічалися з необхідністю витребування документів в компетентних органів іноземних держав. Отримання таких документів вбачалося можливим на підставі виконання вимог Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах 22.01.1993 року шляхом направлення відповідних запитів.

У зв’язку зі збройною агресією російської федерації проти України та початком повномасштабної війни, зважаючи на норми звичаєвого права щодо припинення застосування міжнародних договорів державами у період військового конфлікту між ними, органами юстиції України починаючи з 24 лютого 2022 року припинено будь-яке листування, що стосується співробітництва з установами юстиції росії та білорусі на підставі міжнародних договорів.

1 грудня 2022 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про зупинення дії та вихід з Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах та Протоколу до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах від 22 січня 1993 року».

Це означає, що починаючи з  23 грудня 2022 року (набрання чинності даного закону) правові відносини з російською федерацією та республікою білорусь зупинені офіційно, а тому жодні запити на отримання правової допомоги виконуватись не будуть. Дія Конвенції 1993 року не застосовується у відносинах з російською федерацією та республікою білорусь й щодо будь-яких документів, виданих, посвідчених у вказаних країнах, незалежно від дати їх видачі, посвідчення.

Офіційні документи, видані компетентними органами російської федерації та республіки білорусь приймаються на території України виключно за умови їх легалізації, в даному випадку, проставлення апостилю, оскільки росія і білорусь є учасниками Конвенції, що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів 1961 року.