Посилено відповідальність за корупційні правопорушення


    18 травня поточного року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо приведення національного законодавства у відповідність із стандартами Кримінальної конвенції про боротьбу з корупцією». Цим законом вносяться зміни до Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», Кодексу про  адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України.

    Зокрема, розширено коло суб’єктів відповідальності за корупційні правопорушення. У попередній редакції стаття 4 Закону про засади запобігання і протидії корупції включала 4 групи суб'єктів  відповідальності:

1) особи, уповноважені на виконання функцій держави та місцевого самоврядування;

2) посадові особи юридичних осіб публічного права, які одержують заробітну плату з державного чи місцевого бюджету та особи які надають публічні послуги (аудитори, нотаріуси, оцінювачі, експерти тощо);

3) посадові особи юридичних осіб усіх форм власності, які виконують організаційно-розпорядчі (управлінські, керівні) або адміністративно-господарські (управління майном) функції;

4) посадові особи юридичних осіб та фізичні особи, якщо від них одержали неправомірну вигоду особи першої та другої групи.

    У зв’язку зі змінами, четверту групу розділено на дві групи і доповнено, тепер відповідальність за корупційне правопорушення нестимуть посадові особи і працівники юридичних осіб (4 група) та фізичні особи (5 група), якщо від них одержується неправомірна вигода особами першої та другої групи.

    Неправомірну вигоду Закон трактує як грошові кошти, інше майно, переваги, пільги, послуги, нематеріальні активи, які обіцяють, пропонують, надають або одержують без законних на те підстав.

   Таким чином, посадова особа є суб’єктом відповідальності за корупційне правопорушення, якщо вона використовує своє посадове становище з метою одержання неправомірної вигоди, а будь-яка особа є суб’єктом відповідальності, якщо вона надає неправомірну вигоду посадовій особі державного органу, органу місцевого самоврядування чи державної або комунальної організації.

    Слід також врахувати, що пропозиція або надання службовій особі неправомірної вигоди у зв’язку із внесеними змінами є злочином, за який настає кримінальна відповідальність. До внесення змін, пропозиція або надання службовій особі неправомірної вигоди, що не перевищує 1 700 гривень, була підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності (стаття 172-3 КУпАП), проте зазначена стаття у зв’язку зі змінами виключена.

    Статті 368 (Одержання хабара) та 369 (Пропозиція або давання хабара) Кримінального кодексу тепер викладені у новій редакції – 368 (Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою) та 369 (Пропозиція або надання неправомірної вигоди службовій особі).

         Зауважте, якщо службова особа прийняла пропозицію або обіцянку надати їй неправомірну вигоду, вона нестиме відповідальність у вигляді штрафу від 12 750 до 17 000 грн. або виправних робіт від одного до двох років. За одержання неправомірної вигоди – штраф становитиме  від 17 000 до 25 500 грн. Або може бути застосований арешт від трьох до шести місяців або позбавлення волі від двох до  чотирьох років з позбавленням права займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

    Пропозиція службовій особі неправомірної вигоди за вчинення чи не вчинення в інтересах того, хто пропонує певних дій каратиметься штрафом від 4 250 до 8 500 грн або громадськими роботами на строк від ста шістдесяти до двохсот сорока годин, або обмеженням волі на строк до двох років. Надання службовій особі неправомірної вигоди потягне за собою штраф від 8 500 до 11 900 грн або обмеженням волі на строк від двох до чотирьох років, або позбавленням волі на той самий строк.

© Всі права на матеріали, розміщені на цьому сайті, належать Центрально-Західному міжрегіональному управлінню Міністерства юстиції (м. Хмельницький)