Спрощено процедуру встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України


24 лютого 2016 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України щодо встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України» від 04.02.2016 №990-VІІІ, яким спрощено процедуру встановлення судом факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України.

Так, для отримання свідоцтва про народження дитини, яка народилась на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, або свідоцтва про смерть особи, яка померла на такій території, необхідно передусім звернутись до будь якого відділу державної реєстрації актів цивільного стану в межах України (далі – відділ ДРАЦС) та отримати письмову відмову, яка має бути використана при підготовці заяви до суду.

Після цього необхідно подати до будь-якого суду України, за межами такої території, заяву про встановлення факту народження дитини або смерті особи на тимчасово окупованій території, додавши належні докази та квитанцію про сплату судового збору (за ставкою 0,2 розміру мінімальної заробітної плати - на сьогодні це 275 грн. 60 коп.). Якщо особа загинула або пропала безвісті в районах проведення воєнних дій або АТО, судовий збір за подання заяви не сплачується.

Заява про встановлення факту народження подається батьками дитини чи іншими заінтересованими особами, а заява про встановлення факту смерті - родичами померлого або їх представниками.

Вказані справи розглядаються судом невідкладно.

За умови належного подання необхідних документів та правильного оформлення заяви суд постановляє рішення про встановлення факту народження дитини або факту смерті особи та негайнопісля проголошення такого рішення видає його копію заявнику або невідкладно надсилає його до органу ДРАЦС за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи.

З копією такого рішення та паспортом громадянина України заявник може звернутись до будь-якого відділу ДРАЦС в межах України для отримання свідоцтва про народження дитини або про смерть особи.

Для отримання зразка заяви до суду про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованих територіях України можна звертатись до будь-якого відділу ДРАЦС.