Зміни у державному фінансуванні освіти в 2015 році


Верховною Радою України ухвалено закони, якими передбачено зміни в освіті.

Зокрема, Закон «Про Державний бюджет України на 2015 рік» від 28.12.2014 № 80-VIII (далі — Закон про бюджет), Закон «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України»  від 28.12.2014 № 76-VIII (далі — Закон 76-VIII), який скасовує певні пільги або ж перекладає їх забезпечення на місцеві бюджети, а також Закон «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин» від 28.12.2014 № 79-VIII, який дещо змінює самі правила фінансування освіти, вводить поняття освітньої субвенції та субвенції на підготовку робітничих кадрів, а також остаточно дозволяє ВНЗ та науковим установам розміщувати кошти з власних надходжень на рахунках у державних банках.
 
Закриття шкіл
Відтепер сільські школи можна буде закрити рішенням місцевої влади без згоди загальних зборів територіальної громади чи референдуму, як було раніше. Також,  створення сільських шкіл тепер буде можливим лише за наявності не менше п’яти учнів у класі школи села та селища. Проте, Закон про бюджет дає змогу виконувати цю норму, як і норми про наповнюваність груп у дитячих садках, з огляду на наявні кошти.
Оплата праці
Закон 76-VIII скасовує поетапність запровадження надбавок та доплат до посадових окладів науково-педагогічних працівників вищих навчальних закладів державної та комунальної форми власності. Закон «Про державний бюджет» передбачає, що положення Закону України «Про вищу освіту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування.
 
Пенсія
Розмір пенсії наукових та науково-педагогічних працівників знижується з 80% до 60% від відповідного заробітку, який обраховується згідно з пенсійним законодавством. Зрештою норми про пенсійне забезпечення та соціальний захист наукових працівників та науково-педагогічних працівників виконуються в обсязі, який передбачено бюджетом. 
 
Харчування учнів
Харчування учнів у школах перекладається на місцеві бюджети або ж, фактично, на батьків учнів.Батьки доплачуватимуть більше за харчування дітей у дитячих садочках: не менше 60% у містах та не менше 40% у селах. Раніше ці показники складали не більше 50% та не більше 30% відповідно. Харчування учнів у початковій школі та професійно-технічних навчальних закладах залишається безкоштовним лише для сиріт, дітей-інвалідів, дітей, позбавлених батьківської опіки, та дітей з малозабезпечених родин.
 
Пільговий проїзд
З 1 червня 2015 року гарантія безкоштовного проїзду для дошкільників, учнів та вчителів у сільській місцевості зникає, натомість органи місцевої влади, якщо будуть
кошти, можуть забезпечувати пільговий проїзд для учнів, студентів та педагогів до місця навчання. Урізання пільгового проїзду не поширюється на дітей-інвалідів, дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, учнів із малозабезпечених сімей та осіб, які їх супроводжують.
 
Платні підручники
Безплатне забезпечення підручниками у школі гарантується лише для сиріт, дітей-інвалідів, дітей, позбавлених батьківської опіки, та дітей з малозабезпечених родин.
 
Скорочення апарату
Міністерство освіти і науки України , як і решта центральних органів виконавчої влади, мусить звільнити 20 відсотків своїх працівників, а також вжити інших заходів економії: надання працівникам відпусток без збереження заробітної плати, встановлення для працівників режиму роботи на умовах неповного робочого часу, зменшення або скасування стимулюючих виплат, зменшення надбавок і доплат, які встановлені у граничних розмірах, перегляд укладених договорів на придбання товарів, робіт, послуг. Окрім того, передбачено оптимізацію мережі методичних кабінетів у галузі освіти та скорочення видатків на їх утримання.
 
Перерозподіл видатків між бюджетами різного рівня
Починаючи з 2016 року, фінансування початкової середньої освіти (а дошкільної освіти з 2015 року) не буде здійснюватись з бюджетів сіл, селищ та міст районного значення, натомість вони будуть віднесені на
рівень вище — до районних бюджетів, бюджетів міст обласного значення та бюджетів об’єднаних територіальних громад.
Майже вдвічі знижується фінансування методичного та матеріально-технічного забезпечення діяльності навчальних закладів — до 125 млн. грн.