Зміни у правовому регулюванні гарантій для громадян, які призиваються на військову службу


   1 березня 2014 року РНБО України було прийнято рішення, відповідно до якого Міноборони дано вказівку організувати навчальні збори з військовозобов’язаними у необхідних об'ємах, в час та строки, визначені Генштабом Збройних сил України. 17 березня 2014 року Верховною Радою було затверджено указ тимчасово виконуючого обов’язки Президента “Про часткову мобілізацію», яким приписано протягом 45 діб провести часткову мобілізацію, у тому числі призов військовозобов'язаних.

   Відповідно до зазначених нормативно-правових актів особи викликаються на військові збори та призиваються на військову службу.

   І якщо надання трудових гарантій працівникам, що приймають участь у військових зборах було законодавчо врегульовано, за ними на період зборів зберігалось місце роботи та заробіток, то з особами, що призивались на військову службу, відповідно до пункту 3 статті 36 КЗпП України трудовий договір підлягав припиненню, фактично без будь-яких гарантій.

   27 квітня 2014 року Верховна Рада прийняла  Закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення проведення мобілізації. Зміни внесено до Законів "Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку", "Про військовий обов’язок і військову службу", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про державну таємницю", "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

   Розглянемо основні з них.

    Так, зазначеним вище Законом доповнено статтю 39 Закону «Про військовий обов’язок і військову службу”  та встановлено, що за громадянами України, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, але не більше одного року, зберігаються місце роботи (посада), середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, незалежно від підпорядкування та форм власності. Аналогічні зміни внесено і до статті 119 КЗпП України;

 за громадянами України, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, не припиняється державна реєстрація підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців".

    У Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"  статтю 2 доповнено новою частиною та визначено, що пенсіонерам з числа військовослужбовців та осіб, які отримують пенсію за цим Законом, у разі призову їх на військову службу під час мобілізації, на особливий період до Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та Державної спеціальної служби транспорту, на службу до органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів та підрозділів цивільного захисту, податкової міліції та Державної кримінально-виконавчої служби України виплата пенсій на час такої служби не припиняється. Після звільнення із служби цих осіб виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років на день їх демобілізації. Якщо новий розмір пенсії у цих осіб буде нижчим за розмір, який вони отримували в мирний час, виплата їм пенсії здійснюється у розмірі, який вони отримували на день призову на службу у зв'язку з мобілізацією.