Новини

Хто може замінити нотаріуса в умовах воєнного стану?

Хто може замінити нотаріуса в умовах воєнного стану?
Державні та приватні нотаріуси України в умовах воєнного стану продовжують працювати та вчиняти невідкладні нотаріальні дії ??(посвідчувати довіреності, заповіти, засвідчувати справжність підпису на заявах, заводити спадкові справи), КРІМ міст/районів, де така можливість відсутня у зв’язку з веденням активних бойових дій.
Однак в умовах воєнного стану далеко не завжди можна знайти можливість звернутися до нотаріуса. Для таких випадків законодавство встановлює коло осіб, які можуть заміняти нотаріуса та вчиняти певне коло нотаріальних дій.
Згідно п.4 Постанови Кабінету Міністрів України No 164 від 28 лютого 2022 року «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» (зі змінами від 06 березня 2022 року) ??в умовах воєнного стану посвідчувати довіреності, крім довіреностей на право розпорядження нерухомим майном, управління і розпорядження корпоративними правами, та заповіти військовослужбовців Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також працівників правоохоронних (спеціальних) органів,
органів цивільного захисту, які залучаються до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії іноземної держави, можуть посвідчуватися командиром (начальником) цих формувань (органів) або іншою уповноваженою таким
командиром (начальником) особою з подальшим надсиланням таких заповітів через Генеральний штаб Збройних Сил, Міністерство оборони, відповідний правоохоронний (спеціальний) або інший орган до Міністерства юстиції або його територіального органу для забезпечення їх реєстрації нотаріусами в Єдиному реєстрі довіреностей, Спадковому реєстрі.”
??Крім того, зберігають чинність положення законодавства України, відповідно до яких нотаріальні дії за кордоном можуть вчинятися в дипломатичних представництвах та консульських установах України. У сільських населених пунктах нотаріальні дії, передбачені статтею 37 Закону України «Про нотаріат», вчиняються?? уповноваженими на це посадовими
особами органів місцевого самоврядування. Закон України «Про нотаріат» у статті 40 встановлює коло осіб, які можуть здійснювати посвідчення заповітів і довіреностей, прирівняних до нотаріальних. До таких осіб належать, зокрема, ??головні лікарі, ??їх заступники з медичної частини, ??чергові лікарі лікарень, госпіталів, інших стаціонарних закладів охорони здоров’я, а також ??начальники госпіталів, ??директори або головні лікарі будинків для осіб похилого віку та осіб з інвалідністю, ??капітани морських, річкових суден, що ходять під прапором України, ??начальники установ виконання покарань.